Drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi dwuskrzydłowe to rozwiązanie bardzo podkreślające wagę miejsca, często są stosowane w reprezentacyjnej części domu, np. salonie. Jeśli część dzienna składa się z osobnych pomieszczeń, drzwi dwuskrzydłowe mogą prowadzić z kuchni do jadalni i dalej do salonu.

Drzwi dwuskrzydłowe: rozwarte

To rozwiązanie daje naprawdę szerokie otwarcie. Dwa skrzydła o szerokości nawet 100 cm będą stanowić spektakularne przejście (zależnie od wykończenia). W ościeżnicy można zainstalować też skrzydła o różnej szerokości. Często stosuje się tak zwane drzwi półtoradzielne, w których jedno skrzydło jest szerokie, z drugie wąskie. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane w wejściu do domu.

Drzwi dwuskrzydłowe: przesuwne

To bardzo oszczędne rozwiązanie, bo nie potrzeba miejsca na rozwarte skrzydła. Najlepiej jest przewidzieć je już w projekcie domu, żeby podczas budowy ścian po obu stronach otworu przygotować w grubości ściany miejsca na kasety, w których będą się chować skrzydła. Kieszeń na kasetę powinna mieć co najmniej 10 cm grubości. Po zainstalowaniu wykańcza się ją tak jak ściany. Nad otworem albo na suficie mocuje się prowadnice z szyną jezdną, po której przesuwają się skrzydła. Takie rozwiązanie jest najbardziej oszczędne, dyskretne i estetyczne, bo podczas otwierania skrzydła chowają się w ścianie. 

Przykładowe realizacje drzwi dwuskrzydłowych